English minimalizm Türkçe

Less is More- What does it really mean?

Az Çoktur- Aslında Ne Demek?

We were passing through Kozak Valley, in the northern Aegean region. All the car windows were open so that we could breathe in the scent of beautiful olive and pine trees, but catching up with conversations became harder and harder due to the wind. Tevfik, an 84-year old distant acquaintance whom I never met before that day, turned around and told me: “A colleague once said ‘Less is more.’ Up to day, I have lived by this and it became my motto in life.” Then he turned back. I was so startled I couldn’t even ask him to elaborate. I didn’t even know he was a well-known architect, he quit the academia due to a small conflict, he’s interested in spiritualism and now he lives alone in his village, where he was born.

IMG_4899
Kozak

Kozak Yaylası’ndan arabayla geçiyoruz. Önce zeytinlerin, sonra çamların kokusunu içimize çekelim diye tüm camlar açık, rüzgârın sesinden konuşulanları duymak zorlaşıyor. Öndeki yolcu koltuğunda oturan, o gün tanıştığım 84 yaşındaki Tevfik Amca bana döndü:

“Biliyor musun, eski bir meslektaşım ‘Less is more’ demişti. Bu benim hayat felsefem oldu. Hep böyle yaşamaya çalıştım,” dedi ve sonra önüne döndü. Ben de öyle şaşkınlığa uğradım ki soru bile soramadım ona. O zaman Tevfik Amca’nın zamanın önde gelen mimarlarından olduğunu, bir inat yüzünden profesör olmak üzereyken akademiden ayrıldığını, spiritüelizm ve tasavvufla derinden ilgili olduğunu, şimdilerde ise tek başına memleketi olan Gelibolu’nun köylerinden birinde yaşadığını bilmiyordum. Less is more, yani az çoktur deyimini bilmesine hayret etmiştim ama belki de Kozak Yaylası’nın havası çarptı, ben Tevfik Amca’ya bunu nereden bildiğini sormayı unuttum.

unnamed

Recently when I was browsing the internet I saw the saying again. This time it had a name under it: Ludwig Mies van der Rohe. Turns out what Tevfik was referring to as a “colleague” actually lived a hundred years before him, and is one of the most influential figures of  modern architecture. Mies reflected “Less is More” philosophy to almost every building he designed. One of his most renowned works, Barcelona Pavilion was designed in such a special way that when you first look at it you think it’s quite simple, but then it gives you the impression that it’s infinite. It’s incredible. Mies no doubt changed the way we perceive things and our approach to design. His legacy continues to amaze us in the 21st century.

Geçenlerde internette gezinirken karşıma çıktı yeniden deyim. Altında da söyleyen kişinin adı yazılıydı: Ludwig Mies van der Rohe. Meğer Tevfik Amca’nın meslektaşım derken kastettiği, kendinden yaklaşık yüz yıl önce yaşamış, modern mimarinin önemli figürlerinden Mies imiş. Mies bu sözü hayatı boyunca tasarladığı tüm yapıtlara yansıtmış. En ünlü yapıtlarından biri Barcelona Pavilion, bakınca insana hakikaten de az çoktur duygusunu yaşatıyor. Hem çok basit gibi geliyor insana hem de sonsuzluğu çağrıştırıyor. Şüphe yok ki Mies hem 20. hem de 21. yüzyılı en çok etkileyen mimarlardan biri.

18-20958
Barcelona Pavilion

In a time when it’s all about world wars, conquests, and thirst for more; Mies chose simplicity. During the times he designed Pavilion the inflation was huge in Germany, the money lost its value so quickly that people used to carry a bread’s worth of money in sacks. But this maximalism maybe made him a bigger defender of the minimal approach.

Savaşların, fetihlerin, hep daha çok olsunların dünyasında yaşamış Mies. Öyle ki onun Pavilion’u tasarladığı yıllarda Almanya’da enflasyon almış başını gitmiş, ekmek almak için çuvala para doldurup götürür olmuş insanlar. Ama o yine de azı savunmaya devam etmiş.

para müzesi
taken in Myntkabinettet Stockholm in 2014. These notes belong to 1922-1924 time period. // 2014 yılında Stockholm Para Müzesinde fotografini çektigim bu banknotlar 1922-1924 arasına ait. İki yılda 50 marktan milyon ve milyarlara gelinmiş.

 

I really liked this saying but after learning about the philosophy behind it, I liked it even more. And like Tevfik, I’ll try to live by this motto all my life.

‘Az çoktur’ deyimini hep sevmişimdir, ama arkasındaki felsefeyi öğrenince, daha da benimsedim. Umarım Tevfik Amca gibi ben de bunu hayat felsefem haline getirebilirim.

Advertisements

0 comments on “Less is More- What does it really mean?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: