52 Küçük Değişiklik-1. Hafta: Günlük Tut

Daha verimli ve daha tatminli bir hayat yaşamak için alışkanlıkların gerekliliğine kesinlikle inanıyorum, ama iş uygulamaya gelince çuvallayabiliyorum. Bu yüzden kitabı görünce içimde önlenemez bir okuma isteği doğdu 🙂. Daha önce böyle kitaplar okumuştum ama bu kitabın daha özel ve uygulanabilir olduğunu hissettim ilk sayfalardan. 52 Small Changes for the Mind (Zihin İçin 52 Değişiklik) kitabının yazarı Brett Blumenthal, her hafta hayatımızda küçük bir değişiklik yaparak bir yılda hafıza, üretkenlik ve yaratıcılığımızın gelişeceğini, stresimizin azalacağını ve mutluluğumuzun artacağını iddia ediyor. Mutluluk konusunda biraz şüpheliyim, her yer çiçek böcek gibi bir mutluluk peşinde değilim çünkü, daha çok anın farkında olma ve tüm duyguları hak ettiği gibi yaşama peşindeyim. Ama olsun, o da satış tekniği diyelim çünkü içinde mutluluk kelimesi geçen kitapları insan ister istemez almak istiyor.

Alışkanlık değiştirmek için 21 gün, 28 gün vb gerektiğini duymuşsunuzdur. Kitapta belirtilen bir araştırmada öğrencilerin bir alışkanlığı otomatik hale getirmeleri ortalama 66 gün sürmüş. Eminim ki o grupta bu işi iki üç haftada da, üç dört ayda da halleden olmuştur.

Aslında alışkanlık edinmek ve değiştirmek tamamen kişisel bir olay, bir günde sigarayı bırakanları ve yıllarca uğraşıp bırakamayanları düşünürsek. Yani bu konuda kendimizi hırpalamamız lazım. Kendine şefkat göstermek dünyanın en zor, ama en anlamlı işlerinden biri. Yani değiştirmeye ya da edinmeye çalıştığımız alışkanlık ne olursa olsun önce kendimize şefkat duyalım.

İlk haftanın alışkanlığı, çok basit olan ama hiç o kadar da kolay olmayan bir iş. Günlük tutmak. Ortaokul ve lise yıllarımda neredeyse her gün günlük tutardım, üniversitede ayda hatta bazen yılda bir olurdu bu, üniversitede başladığım günlük hatta bitmiş değil. Ergenlik yıllarımda beni ayakta tutan en önemli şeylerden biri günlüğümdü, içimi tamamen dökecek bir dostum olmadı o yıllarda; günlük benim en yakın arkadaşımdı, dürüstçe yazıyordum tüm hissettiklerimi. Belki de üniversitede biraz daha sosyal olmamdan dolayı günlüğe bir anlamda ihanet ettim. Ben zaten yazmayı hiç bırakmadım da, blog yazısı olsun, makale olsun, öykü olsun hep yazdım. Ama günlüğü hep yedek kulübesinde beklettim. Şimdi artık onu oyuna çıkarmanın zamanı geldi. (Bu arada bu blogu kurarken ismi üzerine neredeyse hiç düşünmeden günlük adını koyuvermiştim. 🙂)

Bu elli iki hafta boyunca, zinciri kırmadan her gün günlük yazmaya çalışacağım. En yorgun olduğum günlerde, bir iki cümle yazmak üzerine kendime izin vereceğim, ama hiç kaçırmamaya gayret edeceğim. Tabii insan olduğumdan kaçıracağım günlerin de olduğunu peşinen kabul ediyorum, ama bunun bu deneyi durdurmasına izin vermeden, neden unuttuğumu veya iki dakika bile zaman bulamayacak kadar meşgul olduğumu anlamaya çalışacağım.

Yazacak konu bulamazsanız, sadece o gün yaptıklarınızı, o gün yeni öğrendiğiniz bir şeyi, kendinize kızmanıza rağmen özşefkat göstererek kendinizi affettiğinizi, şükran duyduğunuz şeyleri ve insanları yazarak yazmaya başlayabilirsiniz. Sizi sinir eden, içinizi kemiren ama kimseye söyleyemediğiniz şeyleri de anlatıp içinizi dökebilirsiniz. Birilerinin bulup okuyacağından şüphe duyuyorsanız şifreli bir Word dökümanı da olabilir bu günlük.

Bu süreçte bana katılmak ve bu deneyi benimle birlikte yapmak isterseniz beni instagramdan da takip edebilirsiniz. Burada haftada bir yeni konuyu tanıtacak, instagramda ise süreci daha sık paylaşım yapıyor olacağım.

View this post on Instagram

Alışkanlıkları değiştirmek çoğumuz için hep zor oluyor. Ya birden atlıyor, her gün bir saat egzersiz yapacağım deyip üç gün sonra bırakıyoruz, ya da erteleme davranışında bulunuyoruz. . Bu kitabın yazarı @brettblumenthal her hafta küçük bir değişiklik yapmayı öneriyor. Değişiklikler küçük ama istikrarlı olursa kalıcı olması daha olası. . Ben de bu kitabı baz alarak her hafta küçük bir değişiklik yapıp paylaşacağım. Spoiler yememek için her hafta sadece bir bölüm okumaya ve ona odaklanmaya karar verdim. Bakalım bir yıl sürdürebilecek miyim? . Siz de benimle beraber yapabilirsiniz. 🙃 . Bu alışkanlık değiştirme postlarını #52kucukdegisiklik etiketi altında toplayacağım. Takipte kalın 🙂 #minimalistgunluk

A post shared by Minimalist Günlük- Pelin (@minimalistgunluk) on

 

Hadi bakalım rasgele!

52 Küçük Değişiklik serisinin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

11 thoughts on “52 Küçük Değişiklik-1. Hafta: Günlük Tut

  1. Gectigimiz yil bullet journal’imda hem ileriye donuk planlama yapiyordum hem de gunluk tutuyordum, bu yil gunluk kismi kaldi. Ozellikle stresli oldugum zamanlarda cok faydasini goruyorum. Kitabi okumadim ama sizinle birlikte bu kucuk degisiklikleri uygulamak niyetindeyim ben de.

    Liked by 1 person

    1. Bullet journal işini kotaramadım ben nedense, bir üç dört ay tutturdum ama sanırım sosyal medyadaki görsel şölene hiç benzemediği için motivasyon kaybettim. 😅 ama günlük tutmak birçok yönden beni hayata bağlıyor.

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.